MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 20-24, 2017
title image

ZEYNEP TOSUN

ZEYNEP TOSUN

Designers

Zeynep Tosun was born in Istanbul. After she studied Business Administration, Zeynep Tosun went to Istituto di Marangoni located in Milan in order to take education in fashion design. After one year fashion design education programme, she was admitted to master programme at the same school. She continued to come and go to Turkey during this term. When she was in Istanbul, she did internship at Derishow in Turkey for summertime in 2005. She did her first fashion show for Marangoni graduation in London, in 2006. After her graduation fashion show, she got an offer from Alberta Ferretti and moved to Rimini. She created designs for both Alberta Ferretti and Philosophy Di Alberta Ferretti as one of the members of design team. While she was working at Alberta Ferretti, she developed herself especially in haute couture. One year later, she decided to go back to Turkey and participated in young fashion designers competition held by ITKIB in 2007. She got third place and took part in Designloft Project of Esin Maraşlıoğlu. After this project, she worked as assistant of Ece Ege who is the creater and designer of Dice Kayek brand. Finally, she founded her own brand in October, 2008. Zeynep Tosun presented her first fashion show at Istanbul Fashion Week 2010. Then, she had some propositions by fashion platforms in London and so she presented her pret-a-porter collections within the scope of London Fashion Week. In 2011, she opened her first store. In 2012, she provided YKM stores with design consultantancy service named “Agenda by Zeynep Tosun” for two terms. She has been continuing to design courture collections of Ipekyol since 2015. Apart from her own store, the products by Zeynep Tosun were sold in many different points such as Beymen and Harvey Nichols. There are also other firms for which this young fashion designer provides project consultancy services like Beefeater, Binboa, Avon, Samsung, Vogue eyewear, Bomonti and so on. Since 2013, she has been continuing to present her collections as Haute Couture and pret-a-porter within the scope of Istanbul Fashion week. Lady Gaga, Nicole Sherzinger, Keri Hilson, Karoline Kurkova are a few famous people who prefer Zeynep Tosun brand.

 

İstanbul doğumlu olan Zeynep Tosun, üniversite de işletme okuduktan sonra moda tasarımı eğitimi almak üzere İtalya, Milano’da yer alan Istituto di Marangoni okuluna gitti. Marangoni’de 1 senelik moda tasarım eğitimden sonra aynı okulda master programına kabul edildi. İtalya’da eğitim aldığı süre boyunca Türkiye’ye gelip gitmeye devam etti. İstanbul’da bulunduğu zaman zarfında 2005 yılı yazında Türkiye’de Derishow markasında staj yaptı. Marangoni mezuniyetinde ilk defilesini 2006’da Londra da yaptı. Mezuniyet defilesinin ardından Alberta Ferretti’den iş teklifi aldı ve Rimini’ye yerleşti. Tasarım ekibinin bir üyesi olarak hem Alberta Ferretti hem de Philosophy Di Alberta Ferretti için tasarımlar yaptı. Alberta Ferretti’de çalıştığı dönemde kendisini özellikle haute couture konusunda geliştirdi. 1 sene sonra Türkiye’ye dönmeye karar verdi ve ITKIB’in 2007 genç moda tasarımcıları yarışmasına katılarak 3. oldu. Esin Maraşlıoğlu`nun Designloft adlı projesinde yer aldı. Designloft projesinin ardından Dice Kayek markasının yaratıcısı ve tasarımcısı olan Ece Ege’nin tasarım asistanlığını yaptıktan sonra kendi markasının temellerini Ekim 2008’de attı.

İlk defilesini 2010 İstanbul Fashion Week’te sundu. Kısa bir süre sonra Londra moda platformlarından teklif gelmesi üzerine 2011 yılında Londra moda haftası kapsamında pret-a-porter koleksiyonlarını sundu.

2011 yılında ilk mağazasını açtı. 2012 yılı içerisinde YKM mağazalarına “Agenda by Zeynep Tosun” adı ile 2 sezon boyunca tasarım danışmanlığı verdi. 2015’ten beri İpekyol’un couture koleksiyonlarını tasarlamaya devam ediyor. Kendi mağazasının yanı sıra Beymen ve Harvey Nichols gibi bir çok farklı noktada Zeynep Tosun ürünleri satıldı. Genç moda tasarımcısı’nın proje danışmanlığı verdiği firmalardan bazıları; Beefeater, Binboa, Avon, Samsung, Vogue eyewear, Bomonti.. 2013 yılından itibaren İstanbul Fashion Week kapsamında Haute Couture ve pret a porter olarak koleksiyonlarını sunmaya devam ediyor.

Dünya starları arasında Zeynep Tosun markasını tercih eden isimlerden bazıları; Lady Gaga, Nicole Sherzinger, Keri Hilson, Karoline Kurkova yer alıyor.