MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

TUVANAM

TUVANAM

Designers

Tuvana Büyükçınar Demir, 1999 yılında Abdi İpekçi Caddesi’nde A46 isimli ilk mağazasını açarak sektöre giriş yaptı. 2002 yılında, İstanbul Nişantaşı’nda ilk atölyesini kurdu.

2003 yılında Selim Demir ile birlikte A46 Organizasyon şirketini kurdu.

2005 yılında en büyük hedeflerinden birini gerçekleştirerek Tuvanam markasını hayata geçirdi. Dünya’nın moda başkentleri olarak sayılan Paris, Londra, New York ve Milano gibi şehirlerde katıldığı fuar ve defilelerle Tuvanam adını uluslararası pazara taşıdı.

Tuvanam; başarılı ve istikrarlı ihracat grafiğiyle bugün dünyada 10 ülkede ve 25 satış noktasında alıcısıyla buluşmaktadır.

2010 yılında Tuvanam Baby Couture markası ile bebeklere özel couture tasarımlar yapmaya başladı. 2014 yılında, Emine Kütük ve Alara Koçibey ile ortak olarak çocuk odalarına ayrı bir boyut getirdiler.

2016 yılında 3moms’ın getirdiği başarılar sayesinde ev dekorasyonuna da aynı ortaklarla girerek 3homes’u kurdular.

Bugün vizyonunu 4 ayrı sektöre yansıtarak, tasarım faaliyetlerine devam etmektedir.

 

In 1999, Tuvana Buyukcinar Demir opened her first store named A46 at Abdi İpekci Street and started to work in this field. Immediately after, she has founded her first atelier in Nisantası in 2002.

In 2003, she has founded A46 Organization Company with Selim Demir.

Having achieved one of her biggest goals, Tuvanam passed on the brand name. Tuvana Buyukcinar Demir participated in fairs in Paris, London, New York and Milan, which are regarded as the world’s fashion capitals. By participating these fairs, she has carried her brand, Tuvanam, internationally.

Today; with successful  and stable export figures, Tuvanam serves the purpose in 10 countries and 25 sales points in the world.

In 2010, Tuvana Buyukcinar Demir started to make haute couture designs for babies as Tuvanam Baby Couture.
In 2014, with her partners Emine Kütük and Alara Koçibey, they gave children’s rooms a separate dimension and have founded 3Moms.
Thanks to the achievements brought by 3Moms in 2016, Tuvana Buyukcinar Demir started to decorate homes with the same partners and all together they have founded 3Homes.

Today, Tuvana Buyukcinar Demir appears in 4 different sectors with her vision and continues her design activities.