MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

TUBA ERGİN

TUBA ERGIN

Designers

Tuba Ergin completed her highschool education in the city of Chicago in the USA and also took fashion design courses in ” Art Institute of Chicago”. In 2000, she finished “Fashion Desing and Marketing” program at the La Salle Academy. Since 2002 she worked as a consultant with the brands like Network, US Polo, Lacoste, Koton in both overseas and Turkey.

In 2010 she established her own brand Garden of Denim Design (G.O.D.D) and also created a sale network in 7 different countries by participating fairs like Cph, Premium, Who’s Next, White. Started to become active in İstanbul Fashion Week by creating “TUBAERGIN” brand in 2013. Also she collaborated with Desa brand to produce the capsule collection ” TUBA ERGIN FOR DESA”. As one of the Turkish designers selected by the Italian Vogue and Leather Promotion Foundation, her collections published in L’uomo Vogue and Vogue Italia magazines.

Tuba Ergin exhibits her designs in her showroom in İstanbul/Arnavutköy which opened in December 2017. Pieces of the collection continues to be available in many sales point in the world and Turkey. Tuba Ergin who designs her collections for ambitious, powerful, refined women is inspired by nature, technology and art innovation, experimentation and wearability come to the fore in her designs.

 

Lise eğitimini ABD’nin Chicago kentinde tamamlayan Tuba Ergin, Art Institute of Chicago’da moda tasarım dersleri aldı. 2000 yılında La Salle Academy’nin Moda Tasarımı ve Pazarlaması diploma programını bitirdi. 2002 yılından bu yana hem yurtdışı hem de Türkiye’de Network, US Polo, Lacoste, Koton gibi markalara danışmanlık yaptı.

2010 yılında kendi markası Garden Of Denim Design; “G.O.D.D.”ı kurdu ve Cph, Premium, Who’s Next ve White fuarlarına katılarak, tasarımlarıyla 7 farklı ülkede satış ağı oluşturdu.  2013 yılında ”TUBAERGIN” markasını yaratarak, İstanbul Moda Haftası’nda aktif olarak yer almaya başladı. DESA markası ile işbirliği yaparak “Tuba Ergin for DESA” kapsül koleksiyonu hazırladı. İtalya Vogue ve Deri Tanıtım Vakfı’nın seçtiği 7 Türk tasarımcıdan biri olarak L’uomo Vogue ve Vogue Italia dergilerinde koleksiyonları yayınlandı.

Tuba Ergin, tasarımlarını Aralık 2017’de açtığı Arnavutköy’deki showroomunda sergilemektedir. Koleksiyonun parçaları aynı zamanda Türkiye’de ve dünyada birçok satış noktasında sunulmaya devam etmektedir. Koleksiyonlarını iddialı, güçlü ve rafine kadınlar için tasarlayan Tuba Ergin; doğa, teknoloji, sokak kültürü ve sanatın her alanından ilham alıyor. Tasarımlarında inovasyon, deneysellik  ve giyilebilirlik ön plana çıkıyor.