MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 27-30, 2018
title image

TUBA ERGİN

TUBA ERGIN

Designers

Having completed her high school education in Chicago, US, Tuba Ergin took fashion design courses at the Art Institute of Chicago. In 2000, she completed a Fashion Design and Marketing diploma program at La Salle Academy. Since 2002, Ergin has provided consultancy and collection services to brands in Turkey, including Network, US Polo, Lacoste, and Koton. In 2010, she created her own brand called Garden Of Denim Design, G.O.D.D., and started to sell her designs at private boutiques in 7 countries after participating in the Cph, Premium, Who’s Next and White exhibitions. Creating her own ”TUBA ERGIN” brand in 2013, she started to actively participate in Istanbul Fashion Week. She prepared the capsule collection “Tuba Ergin for Desa” in cooperation with the Desa brand. As one of the 7 Turkish designers selected by Vogue Italy and Turkish Leather Brands, Ergin published her collections in L’UOMO VOGUE and VOGUE Italia.

Tuba Ergin designs her collection for extraordinary, strong, environment-sensitive and refined women, and stands out with her innovative, experimentalist, and wearable designs. The designer is inspired by all kinds of arts, natural materials, technology, and street cultures.

Üç jenerasyon moda ve tekstil sektöründe olan bir ailede dünyaya gelen tasarımcı Şikago’daki Roycemore School’da lise eğitimi aldı. Ardından Art Institute of Chicago’da Moda Tasarımı okudu. 2000 yılında İstanbul’a döndü. Bir hazır giyim firmasında tasarım asistanı olarak çalışırken Lasalle International Academy’de Moda Tasarımı ve Pazarlaması diploma programını bitirdi. 2007’de kendi tasarım ofisini ve atölyesini kurdu. Markası Garden of Denim Design/G.O.D.DY’yi yarattı. Endüstriyel atıkları geri dönüştürerek yarattığı tasarımları, özellikle İtalya pazarında büyük ilgi gördü. G.O.D.D markası bugün yedi ülkedeki önemli butik ve konsept mağazalarda satışta. 2013 yılında ”TUBA ERGIN” markasını yaratarak, İstanbul ModaHaftası’nda aktif olarak yer almaya başladı. Desa markası ile işbirliği yaparak “Tuba Ergin for Desa” kapsül koleksiyonu hazırladı. İtalya Vogue ve Deri Tanıtım Vakfı’nın seçtiği 7 Türk tasarımcısından biri olarak L’UOMO VOGUE ve VOGUE Italia dergilerinde koleksiyonları yayınlandı.

Tasarımlarında sıra dışı materyalleri bir arada kullanmayı seven, sürekli inovasyon ve yenilik peşinde olan Tuba Ergin, lastik atıklarından, elektronik baskı devre kartlarına, mısır nişastasına kadar çok farklı malzemeleri giyilebilir formlarda kullanabiliyor. Sürdürülebilir moda üzerine uzun yıllardır çalışan Tuba Ergin bu akım ile iş için gittiği Japonya ve Italya seyahatlerinde tanıştı ve kendi uygulama metotlarını geliştirdi. Tasarımcının ‘Tu bag’ ismini verdiği yeni bir aksesuar markası da bulunuyor.