MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / September 11-14, 2018
title image

SEZGİ TÜZEL

SEZGİ TÜZEL

Designers

Izmir University of Economy for 2 years.Then she studied Fashion Styling at IMA.After that she studied fashion design and technologies at IMA (Istanbul Fashion Academy) For two years as an graduate student. IMA graduates are entitled to participate at Mercedes Benz Istanbul Fashion Week and She was chosen by the selection committee to participate with her graduation collection named “Sex-less Sells”. She was thought women’s wear at school but her final collection was menswear. During her studies She entered Who’s Next contest in Paris and NEWGEN fashion show in Istanbul with her menswear collections.

She registered her name Sezgi Tüzel as her trade mark after graduation and worked in cooperation with a PR agency in Istanbul.

She worked with celebrities and her works have been published in various national magazine covers and international magazines including “Vogue Tr, Vogue Tr Men,L’officiel Hommes Tr , Elle Tr, Jute mag New York,Cosmopolitan Tr,Miss Vogue Tr,Kaltbult Mag,Fcking Young,Bestyle…ext the last two years.

İzmir ekonomi üniversitesinde iki yıl moda tasarım eğitimi aldı.Daha sonra istanbul Moda Akademisinde Styling eğitimi aldı ve daha sonrasında yine İstanbul Moda Akademisinde Moda Tasarım ve Teknolojisi Lisans Programına katıldı.Akademi süresince Yaptığı çalışmalarla Paris Who’s Next fuarında gerçekleşen yarışmaya katıldı.
istanbul Moda Akademisinde Kadın giyim üzerine eğitim aldı fakat koleksiyonlarını Erkek giyim üzerine çalışmaya karar verdi.
2015 yılında İstanbul Moda Akademisinden mezun oldu.Mezuniyet koleksiyonu ile seçici kurul elemesinden geçerek Mercedes Benz Ima /NEWGEN defilesinde yer almaya hak kazandı.
Daha sonrasında Sezgi Tüzel marka tescilini aldı ve birçok projelerde yer aldı.Çalışmaları yerli ve yabancı basında dikkat çekti bunun üzerine İstanbul’da Pr şirketleriyle işbirliği yaptı ve Vogue , Vogue Men , Elle , L’officiel , Jute Magazine New York ….birçok sayıda dergi çekimilerinde yer aldı.

2017 kasım ayında Hollanda’da düzenlenen Asia Fashion Week Europe organizasyonundan teklif aldı ve Türk erkek giyim markası olarak yer aldı.
Şuan da kendi markası üzerine çalışıyor .