MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

SELMA ÇİLEK

SELMA ÇİLEK

Designers

Selma Çilek is Milano based designer  who was educated at the most popular fashion school Instituto Marangoni  in Milano.  After finished her education , Selma Çilek’s namesake luxury outwear collection debuted in the Winter of 2012 to great acclaim in Turkey . 2013 Winter Collection was exhibited in Paris at Plaza Athene. 2014 Summer Collection and 2014 -2015 Winter Collection was exhibited at Tranoi Fair in Paris, also 2014 Summer Collection was exhibited at Monaco in showroom and 2015  Winter Collection was exhibeted atTuileries showroom in Paris. Her evolved sense of style and fashion intuition have propelled the brand  to become one of the popular outwear labels in the local  market today.  Now it is growing quickly in the international market.

SELMACİLEK embodies a youthful spirit with the integrity of a designer point of view. Each season explores the power of simple, elegant feminen shapes enchanced by tactile uses of small , stunning details. All of the pieces are created from the finest quality materials including furs and leathers.

SELMACİLEK offers a diverse selection of styles for women who want to be chic with simple, classy design and applies her talents to produce a collection of outwear  that works with elegant woman’s wardrobe.  Selma Çilek  launched her eponymous collection which can now be found at stores in Paris, Baku, Kahire, Riyad, Tokyo as well as at Brandroom and Harvey Nichols in turkey and her showroom which is located in Bebek and online shopping websites.

 

Selma Çilek Milano Instutio Marangoni okulunda moda eğitimi almış bir tasarımcıdır. Eğitimini tamamladıktan sonra aynı adla kurduğu markasının tanıtımını Türkiye’ de büyük ses getirerek gerçekleştirmiştir. 2013 Kış Koleksiyonu’ nu Paris’ te Plaza Athene’ de , 2014 Yaz ve 2014 -2015 Sonbahar – Kış Koleksiyonu’ nunu Paris’ te gerçekleşen Tranoi Fuarı’nda, 2014 Yaz Koleksiyonu’ nunu bir kez daha Monaco Showroom’ unda tanıtan Çilek 2015 Kış Koleksiyonu’ nunu Şubat ayında New York’ ta Coteri’ de sergilemiştir. Kurulduğu ilk günden beri stil duygusu ve moda sezgisi ile adını ileriye taşıyarak Türkiye’ de hakkından söz ettiren bir marka haline gelmiştir. Yurtdışı pazarında ise gün geçtikçe büyümektedir.

SELMACİLEK gençlik ruhunu ve tasarımcı bakış açısını birleştirerek somutlaştıran tasarımlara sahiptir. Her sezon küçük, dikkat çeken detaylarla sade, şık ve feminen tasarımları birleştirerek koleksiyonlarını oluşturmaktadır. Koleksiyonlarındaki bütün parçalar en kaliteli materyallerle üretilmektedir.

SELMACİLEK tasarımlarıyla sade ve klasik ürünlerle şık olmak isteyen bayanların gardıroplarına hitap etmektedir. Selma Çilek kendi ismini verdiği markası ile Paris, Baku, Kahire, Riyad ve Tokyo’ da bulunan uluslar arası mağazalarda, online alışveriş sitelerinde ve Bebek’ te bulunan showroomunda moda severlerle buluşmaktadır.