MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / September 11-14, 2018
title image

SELEN AKYÜZ

SELEN AKYUZ

Designers

Selen Akyüz, originally from Turkey, she was born and raised in Istanbul, in 1990. After graduating from high school, she has studied fashion design at Istanbul Mood Academy then she moved to Milan to study her master degree on menswear. She then gained professional experiences with prestigious brand in Milan such as Ermenegildo Zegna and Costume National on menswear. After all she grew convinced to focus on developing her personal aesthetic style in apparel. She established her own brand in 2016 and gave 2 runways both in Milan and Istanbul.

Selen’s aesthetic is heavily inspired by the music subcultures and various street styles combining with Turkish handmade crafts and culture. Academic and professional background always prevails when it comes to consideration of quality go the garments, fits and finishings which is grounded in her tailoring skills. She always pays attention to create the entire collection’s patterns by own hands. She gives a timeless design taste to classical men’s apparel. She creates her own mankind by writing stories, characters and identities and she gives them a life.

 

1990 yılında İstanbul’da doğan Selen Akyüz, liseyi bitirdikten hemen sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ni yarıda bırakıp İstanbul Moda Akademisi’ne geçiş yapmıştır. Moda Akademisi’nden mezun olduktan sonra Istituto Marangoni Milano’da erkek giyim üzerine “Ermenegildo Zegna” markası ile işbirliği ile yüksek lisansa kabul edilmiş, proje bazlı olarak çalışmıştır. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Costume National Milano’da marka kapanana kadar kadar erkek giyim tasarımcısı olarak çalışmıştır. 2016 yılında Türk Konsolosluğu’nun aracılığıyla Milano’da düzenlenen bir defile ile kendi markasının ilk koleksiyonunu tanıtmıştır. Daha sonra Türkiye’ye dönüş yapan Selen Akyüz, bir süre NU markasıyla çalıştıktan sonra, kendi markasını çıkaracak cesareti toplamıştır. 2018 Ocak ayından beri kendi markası adı altında koleksiyon çıkarmaya devam eden tasarımcı, aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı firmalara freelance koleksiyonlar hazırlamaya devam etmektedir.