MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / September 11-14, 2018
title image

ŞEBNEM GÜNAY

ŞEBNEM GÜNAY

Designers

Sebnem Günay is a girl who grew up in a small town in Belgium. At the age of 19 she moved to Istanbul to study Fashion Design and Technology Undergraduate Program Womenswear in Istanbul Moda Academy (IMA). So her journey began…

After she discovered she had drawing and designer skills she managed to win the Best Design Award during the competition ‘Who’s Next Fair’ in Paris. During her final graduation project in her second year, she had been chosen to open the ‘NewGen’ runway during Istanbul Fashion Week. She launched her first mini women’s wear collection ‘The Universalist SS16’. To perfect her skills and knowledge she started studying Fashion Design and Management that she followed during evenings and weekends combined with Pattern and Model Development in Fashion Design during the day.

Her studies motivated her to launch her own brand ‘SEBNEMGUNAY’. Her collection was loved in the Fashion Industry as shown in different high-end Fashion Magazines. She also had the honor to be chosen as one of the students to design an Haute Couture gown for Dice Kayek. After a period of four, hardworking months, she got to show her work during the ‘IZler’ exhibition. But the work doesn’t stop! For the second year in a row, Sebnem Günay was chosen again for the runway show during Istanbul Fashion Week, to present ‘The Who SS17’ collection. With this collection she finished her studies in Fashion Design and Management Postgraduate Diploma Program and Pattern and Model Development in Fashion Design.

In October 2017 she finally launched her collection “wear your smile” AW17/18 online after her successful fashion show with NEW Gen during MBFW.  Her designs had both national and international success. Even though she started only a few months ago a lot of local and worldwide known international celebrities like Gigi and Bella Hadid have worn her creations. Besides selling online she also went the route of wholesaling with WEPUBLİC, SHOPİGO, BİLLSTORE. During this short period, she also had a collaboration with SHOPİGO and more projects are about to come…

__________________________________________________

Şebnem Günay 1994, Belçika’da işletme ve ticaret okuduktan sonra hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a yerleşir ve İMA’da moda tasarımı ve teknolojisi lisans programına kayıt olarak hayallerine bir adım daha yaklaşır.

Eğitiminin birinci yılında Paris Who’s Next Fair’da en iyi tasarım ödülünü kazanır. İkinci senenin sonunda ilk mini koleksiyonu olan ‘The Universalist SS16’ ile kendini kanıtlar ve koleksiyonu ile Istanbul Fashion Week NewGen defilesinin açılışını yapar. Bununla yetinmeyen tasarımcı kendini geliştirebilmek için moda tasarımında kalıp ve model geliştirme programını ve moda tasarımı ve teknolojisi lisans üstü eğitimlerini de aynı yıl içerisinde başarıyla tamamlar. Bu eğitimlerindeki başarısını bir kez daha Istanbul Fashion Week NewGen defilesine seçilerek taçlandırır.‘The Who SS17’ defilenin öne çıkan koleksiyonlarından olup büyük beğeni toplar.

Eğitim sürecine yoğun bir tempoda devam eden tasarımcı, tüm bunların yanında: ‘Dice Kayek’ markası işbirliği ile oluşturulan Unutulmaya yüz tutmuş Türk el sanatlarını canlandırmayı hedefleyen bir projeye seçilerek haute couture alanındaki başarısını da gözler önüne sermiştir. Bu proje “İz’ler Sergisi” adı altında yurtiçi ve yurtdışında oldukça ilgi görmüştür.

Eğitimini tamamladıktan sonra hep hayalini kurduğu markasını yaratmaya karar veren genç tasarımcı, kendi adıyla kurduğu ‘SEBNEMGUNAY’ markasının ilk koleksiyonu olan ‘The Who SS17’ ile  moda dünyasında yerini alır. Koleksiyon, çeşitli ülkelerdeki dergilerde yerini alır. Yakın zamanda yeni koleksiyonu ile karşımıza çıkacak olan “SEBNEMGUNAY”  markası çağdaş ve genç tasarımlarıyla moda dünyasındaki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Ekim 2017’de, MBFW haftasında New Gen ile yaptığı başarılı defileden sonra “wear your smile” AW17/18 koleksiyonunu satışa sunmaya karar verdi. Tasarımları ulusal ve uluslararası çok ilgi gördü. Birkaç ay önce başlamış olmasına rağmen Türkiye’nin birçok tanınmış sanatçıları haricinde dünya çapında tanınmış olan Gigi ve Bella Hadid gibi ünlülerde onun tasarımlarını tercih etti. Online satışlarının yanı sıra WEPUBLİC, SHOPİGO, BİLLSTORE ile perakende sektörüne de girmeyi başardı. Aynı zamanda SHOPİGO’ya özel kapsül koleksiyonu hazırladı. Yakın zaman içinde farklı projeleri hayata geçirmekte.