MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

RAŞİT BAĞZIBAĞLI

RAŞİT BAĞZIBAĞLI

Designers

Designer RAŞİT BAĞZIBAĞLI was born in 1985 in LONDON. He is the 3rd generation representative of a CYPRIOT fabric company BAĞZIBAĞLI, established in 1957 where the finest silks and french laces from top companies are being sold in TURKEY.

BAĞZIBAĞLI decided to be a fashion designer at the age of 12. During his school years he succeeded in drawing attention with his designs, drawings and creative ideas.He designed his first collection at the age of 21 and began as a Couture designer in 2007.

By 2010, he’s been awarded twice as the designer of the year both in TURKEY and CYPRUS. He also got awarded in NEW YORK for being the best upcoming designer of 2010 in FACE OF FASHION competition. The designer recently got awarded for designing Cypriot Police Officers uniforms and also designed all the dresses of MISS TURKEY 2014 finalists. The designer, who is also a jury in the Gardırop Savaşları named fashion competition published on Fox TV, continues to draw attention with his valuable comments and sincere attitude.

He dressed many Turkish celebrities. For instance Fahriye Even, Tuba Büyüküstün, Meryem Uzerli, Tülin Şahin, Demet Şener, Bergüzar Korel. So that his reputation easily crossed the borders of the country and World stars such as Paris Hilton, Yolanthe Cabau, Petra Nemcova and Victoria Secret model Doutzen Kroes carried Raşit Bağzıbağlı signed clothes.

RAŞİT BAĞZIBAĞLI is established his first ready to wear collection line as rashid. And willing to make ”rashid” an international luxury ready to wear brand. In the meantime he is designing for his stores and having his fashion shows in Istanbul.

 

Raşit Bağzıbağlı, 1985 yılında Londra’da dünyaya geldi. 1957 yılında kurulan ‘Bağzıbağlı kumaş mağazaları’nın üçüncü kuşak temsilcilerinden olan Raşit Bağzıbağlı’nın, modaya olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı.

Genç tasarımcı, henüz 12 yaşındayken ileride çok başarılı işlere imza atacağı Moda Tasarımcılığına karar vermişti. Okul yıllarında da tasarımları, çizimleri ve yaratıcı fikirleriyle dikkat çekmeyi başardı. İlk koleksiyonunu 21 yaşında hazırlayan Bağzıbağlı, 2007 yılında Couture tasarımcısı olarak kariyerine başladı.

Kendine özgü tarzıyla dikkat çeken Raşit Bağzıbağlı, 2010 yılında Türkiye’de ve Kıbrıs’ta başarıları neticesinde bir çok ödüle layık görüldü. Hemen ardından New York’ta düzenlenen ‘Face of Fashion’ yarışmasında, ‘Yılın En İyi Genç Tasarımcısı’ ödülünü aldı. Kendisine gelen teklif üzerine KKTC Polisi’nin üniformalarının yanı sıra tüm logo ve amblemleri de kendisi tasarlayarak teşkilata yeni bir soluk getirdi.

Miss Turkey 2014 ve 2015 Finalistlerinin kostümlerini hazırlayan Raşit Bağzıbağlı, 2014’de Fashion TV Ödülleri’nde ‘Yılın Moda Tasarımcısı’ seçildi. Fox Tv’de yayınlanan Gardırop Savaşları isimli moda yarışmasında da juri olan tasarımcı, değerli yorumları ve içten tavırlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

Türkiye’den Fahriye Evcen, Tuba Büyüküstün, Meryem Uzerli, Tülin Şahin, Demet Şener, Bergüzar Korel gibi ünlülerle çalıştı ve böylece ünü ülke sınırlarını kolaylıkla aştı. Paris Hilton, Yolanthe Cabau, Petra Nemcova ve Victoria Secret modeli Doutzen Kroes gibi dünya starları da Raşit Bağzıbağlı imzalı elbiseler taşıdı.

İlk hazır giyim koleksiyonu olan ‘rashid’ markasını 2014 yazında moda severlerin beğenisine sundu. ”rashid” hazır giyim markası ile başarılarını sürdürmek isteyen modacının, dünya ülkeleriyle moda sayesinde bir köprü oluşturmak ve ülkesini temsil etmeye devam etmek gelecekteki hedefleri arasında yer alıyor.