MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

ÖZLEM SÜER

ÖZLEM SÜER

Designers

Defined as an avant-garde, neo-romantic, experimental, conceptual and interdisciplinary designer by the world fashion authorities, Özlem Süer has started her fashion and design venture 30years ago. Besides her unique collections, inspired by different stories each season, she also realises solo and group performances of art installations, where she combines various disciplines with a conceptual perception.

Having graduated from the Textiles Department of the Faculty of Fine Arts of Marmara University(İstanbul), Özlem Süer continued her education with a Master’s Degree and a PhD at the Mimar Sinan University. She is currently giving lectures on Fashion Design at this university as an associate professor.

Özlem Süer is one of the two designers representing Turkey at the International Color and Concept Board (INTERCOLOR), since 1997. She holds seminars and workshops on the color and trend outputs of the meetings two years ahead.

*************

Tasarımları dünya moda otoritelerince Avant-Garde , Neo-Romantik , Deneysel , Kavramsal ve disiplinler arası olarak tanımlanan Özlem Süer; 30 yıllık moda ve tasarım serüveninde, her sezon  farklı öykülerden esinlenerek yarattığı eşsiz koleksiyonların yanı sıra, farklı disiplinleri kavramsal bakış açısı ile sentezlediği sanat  enstelasyonları ile de dünya genelinde solo veya karma performanslar gerçekleştirmektedir.

1989 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü’nde lisans eğitimi görmüş, 1991-2000 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümünde Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamlamıştır. Halen aynı fakültenin Giysi Ana Sanat Dalında yardımcı doçent olarak eğitim vermektedir.

Özlem Süer, Ümit Ünal’la birlikte 1997 yılından bu yana iki yıl sonrasının renk ve trendlerinin belirlendiği Dünya Renk ve Konsept Birliği INTERCOLOR’da Türkiye’yi temsil eden iki tasarımcıdan biridir.