MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

ÖZGÜR MASUR

ÖZGÜR MASUR

Designers

Özgür Masur was born in 1979, in Istanbul, Turkey. He graduated from Marmara University Faculty of Fine Arts, department of Textile Design, and division of Fashion Design in 2001. In the same year, he won the Future Star Design award at LeShow Moscow. Between 2002 and 2008, Masur participated in CPD Dusseldorf and Pret-a-Porter Paris. During the same period, he acted as the Collection Consultant for numerous major textile companies. In 2008, Masur presented his first collection at Galata Moda Festival. Then he started his self-titled label and opened his first showroom.

Masur has also done various collaborations with Magnum, L’Oreal Paris, Batik and Zen Diamond – to name a few.

Since 2009, Masur has had a strong presence in Istanbul Fashion Week (IFW) with the collections he creates with a solid understanding of luxury fashion. After having garnered much attention in Europe and the Middle East, in 2014 Masur was invited to perform the closing show of Los Angeles Fashion Week, one of America’s biggest fashion events.

Masur is the Vice President of MTD and periodically he gives lectures and workshops on textile and fashion design at Marmara University.

Özgur Masur’s universe is located between tradition and modernity. Sophisticated lines with highly feminine glam, soul and elegant silhouettes, adding a unique take on classical fitting techniques that exude originality.

—————————–

Özgür Masur, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü Giyim Tasarımı dalından mezun oldu. Aynı sene LeShow Moscow’da “Geleceğin Tasarım Yıldızı” ödülüne layık görüldü. 2002 ile 2008 yılları arasında CPD Dusseldorf ve Pret-a-Porter Paris’e katıldı. Bu dönemde çok sayıda tekstil firması için “Koleksiyon Danışmanlığı” yaptı. 2008’de ilk koleksiyonunu Galata Moda Festivali’nde sergiledi. Aynı sene kendi ismini taşıyan markasını yarattı ve ilk showroom’unu açtı.

Magnum, L’Oreal Paris, Batik ve Zen Diamond’ın aralarında bulunduğu çeşitli markalarla iş birliği yaptı. 2009 senesinden beri Istanbul Fashion Week’te (IFW) güçlü bir duruş sergiliyen ve Avrupa ile Orta Doğu’da büyük bir başarı elde eden Masur, 2014 yılında Amerika’nın en büyük moda etkinliklerinden birisi olan Los Angeles Fashion Week’in kapanış defilesini gerçekleştirmek üzere davet edildi ve koleksiyonunu sundu.

Moda Tasarımcıları Derneği’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Masur, belirli zamanlarda Marmara Üniversitesi’nde tekstil ve moda tasarımı üzerine dersler ve workshop’lar vermektedir.

Modernize edilmiş dikiş tekniklerinden faydalanan, yarattığı yeni formları çeşitli renkler ve el yapımı işlemelerle bir araya getiren Özgür Masur kreasyonları; zamansız ve sofistike siluetleri, oldukça feminen ve lüks kavramının altını çizen bir çizgide sunuyor.