MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

OUTKAST PEOPLE

OUTKAST PEOPLE

Designers

Istanbul based, London born ready-to-wear brand OUTKASTPEOPLE was built up by designer Emre Aktuna in 2014 in the UK. Emre studied Industrial Design at Yeditepe University and got her Fashion Design MA from Domus Academy, Milan in 2010. After moving to London in the same year, she interned at Christopher Beales for London Fashion Week, AW11. She and her designer friend participated to Earl’s Court Festival, 2011 and their “paper dress” was selected for the “Designer Pages” exhibition (Wonderland Magazine). Their project was exhibited for 2 months at the Wapping Project London. In the meanwhile, she started working at Design House London as a “Junior Designer” for River Island in 2011 and for the next 2 years, she designed collections for the British high street retailer company groups; River Island, New Look and Dorothy Perkins. She got her final job as a ‘Softs Designer’ at TOPSHOP in 2013 and she had the opportunity to design some of the significant pieces of the brand, that was sold in many countries. Between the years 2012-2013 she also worked as a part-time ‘Print Design Assistant’ for Nara Textile which is a textile company located in London. Finally she decided to start up her first own collection in London and moved to Istanbul to build up her brand, OUTKASTPEOPLE.

 

OUTKAST PEOPLE is an urban fashion brand that designs women’s and men’s ready-to-wear clothing. The brand is aiming to question the contemporary wardrobe, the soul represents the raw energy and modern urban edge and the garments offer multiple expressions of identity, contrasting elements of androgyny with dress codes across cultural and historical spheres.
From the first collection on, OUTKAST PEOPLE is influenced by music, art, history, anthropology and words. The brand’s general manner is fed by the underground culture.

Londra doğumlu bir İstanbul markası olan OUTKASTPEOPLE, tasarımcı Emre Aktuna tarafından 2014 yılında kuruldu. Markanın sahibi ve tasarımcısı Emre, eğitimini Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra Moda Tasarımı masterını 2010 yılında  Domus Academy Milano’da tamamladı. Aynı sene içerisinde Londra’ya taşınarak Londra Moda Haftası Sonbahar-Kış 2011 kapsamında İngiliz tasarımcı Christopher Beales’in yanında staj yaptı. Bir tasarımcı arkadaşı ile katıldığı Earl’s Court Festivali için hazırladıkları kağıttan elbise projeleri 2 ay boyunca Wonderland Magazin’in düzenlediği “Designer Pages” etkinliğinde sergilendi. Bu esnada kariyerindeki ilk işine 2011 yılında “Design House London” isimli bir İngiliz tasarım stüdyosunda River Island markasının genç tasarımcısı olarak başladı. Akabindeki 2 yıl boyunca River Island, New Look ve Dorothy Perkins gibi İngiltere’nin önde gelen hazır giyim markaları grubu için her sezon koleksiyon hazırladı. Son olarak 2013 yılında TOPSHOP firmasında tasarımcı olarak çalışmaya başladı ve marka için tasarladığı parçalar pek çok ülkede satışa sunuldu. 2012-2013 yılları arasında desen tasarımını öğrenmek adına İngiliz bir tekstil tasarım firması olan Nara Textile’da part-time tasarım asistanlığı yaptı. Sonunda Londra’da ilk kendi koleksiyonunu hazırlayarak İstanbul’a döndü ve markası OUTKASTPEOPLE’ı oluşturdu.

OUTKASTPEOPLE markasının ruhu ve ham enerjisi itibariyle, farklı kimliklerin ve zıtlıkların birbirine yakınlığıyla ortaya çıkan ürünleri, günümüz kadın ve erkeğinin gardırobunu sorgulamayı amaçlar. İlk koleksiyonundan başlayarak yer altı kültüründen beslenen ve bir kent göçebesi olan OUTKASTPEOPLE, müzik, tarih, sanat, antropoloji ve kelimelerden ilham alıyor.