MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

NİHAN PEKER

NİHAN PEKER

Designers

NİHAN PEKER is a designer – label by Turkish designer Nihan Peker since 2009. Based on her academic background in Istanbul/Yeditepe University- Fashion & Textile Design and Milano/Istituto Marangoni Master Programme. Also she had a proffesional background in Istanbul&Milan in several brands.

Her aesthetic has a certain romanticism and delicacy which is balanced by stronger detailing inspired by couture tailoring. ‘NİHAN PEKER’ brand based on a contemporary and minimal silhouette and a hint of feminine touch. The collections have a luxury-design taste between daytime and evening.

Nihan’s ready to wear collections has been showed at Istanbul’s several concept boutiques and in Middle East. She has shown her collections in fairs in Paris and and also every season in Istanbul Fashion Week. Besides doing her label she is also giving design consultancy to many brands.

 

NİHAN PEKER 2009 yılında Nihan Peker tarafından kurulmuş bir tasarım markası. İstanbul / Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil tasarımı lisans ve Milano / Istituto Marangoni ‘deki Moda Tasarım yüksek lisansıyla akademik eğitimini tamamladı. İstanbul ve Milano’da profesyonel olarak birçok iş deneyimi edindi.

Nihan Peker markası, romantik ve zarif siluetlerin, güçlü detaylar ve işçilik ile birleştiği bir stile sahip. Modern ve minimal yapısını , feminenlikle destekleyen marka, gündüzden geceye uzanan şık bir kadına hitap ediyor.

Yurtdışı fuarlarında hazır giyim koleksiyonunu sunuyor ve koleksiyonları  İstanbul, Paris, Moskova ve Uzakdoğu’daki çeşitli konsept mağazalarda satışa sunuluyor. Birçok marka için tasarım danışmanlığı yapmanın yanı sıra, koleksiyonlarını İstanbul Moda Haftası’nda sergilemekte.