MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

MELTEM ÖZBEK

MELTEM ÖZBEK

Designers

Meltem Özbek was born in 1983, in İzmir. She graduated from Istanbul Bilgi University International Relations Department. After she completed her education in Fashion Design at Fashion Academy in Istanbul, in 2009, she participated in mixed fashion show held by Istanbul Fashion Academy with her collection. She became first in leather category. Koza Young Fashion Designers Contest organized by ITKIP in 2010. The designer continued her fashion education at VAKKO/ESMOD Fashion Academy. After her education in Istanbul, she did internship in Bilsar Textile. Then, she gained right to present her collection in Pure London Fair which was held in London, in February 2012.

In May 2012, completing Design Realisation programme in London College of Fashion-Center for Fashion Enterprise with ITKIP scholarship, Özbek started the process of creating her own brand identity during this time. At this time, she also continued to work at a leather firm.

2013 Spring/Summer and 2013/14 Autumn/Winter collections of Özbek were displayed on Room Tesvikiye. She keeps working with Room Tesvikiye and her innovative designs that makes themselves different with their styles continue to reach to fashion lovers at new locations

 

Meltem Özbek, 1983 yılında İzmir’de doğdu. 2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.2009 İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Tasarımı Egitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Moda Akademisi’nin düzenlediği karma defileye koleksiyonuyla katıldı. İTKİP’in düzenlediği 2010 Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışmasına katılarak, Deri kategorisinde birincilik ödülünü elde etti.

Genç Tasarımcı, moda eğitimine VAKKO/ESMOD Moda Akedemesi İstanbul’daki eğitiminden sonra Bilsar Tekstil’de staj yaptı. Ardından, İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği İstanbul Moda Atölyesi projesi kapsamında, 2012 Şubat ayında Londra’da gerçekleşen Pure London Fair’de koleksiyonunu sergilemeye hak kazandı.

2012 Mayıs ayında, İTKİP bursu ile London College of Fashion-Center for Fashion Enterprise’da Design Realisation programını tamamlayan Özbek, bu dönemde kendi marka kimliğini yaratma sürecine başladı. Ve yine bu dönemde de bir deri firmasında çalışmaya devam etti.

2013 İlkbahar/yaz ve 2013/14 Sonbahar/kış koleksiyonları Room Teşvikiye’de sergilenen tasarımcının Room Teşvikiye ile çalışmalarına devam etmekte olup, tarzı ile kendini farklılaştıran ve yenilikçi tasarımları yeni lokasyonlarda moda severlere ulaşmaya devam ediyor.