MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

KİĞILI

KİĞILI

Designers

About Kiğılı:

Kiğılı, Turkey’s menswear brand, was founded in 1938 as a fabric selling company for men.  It started its production activities in 1965 and the company’s first store was opened in Beyoglu in 1969. Today, Kiğılı operates through 225 stores opened in 67 cities of Turkey while it has opened 28 stores and sales points in Austria, France, Iran, Iraq, Azerbaijan, Georgia, Turkmenistan and China.

Kiğılı has been awarded many awards including the Retail Organization of the Year, Technology Application of the Year, First Prize Award for best Window Design, Award for Excellent Customer Service, Most Preferred Menswear Brand Reward in Shopping Centres and the Human Dignity Award, a strong testimony to its commitment to provide the most comfortable wearing experience for men.

 

Kiğılı Hakkında:

Türkiye’nin erkek giyim markası Kiğılı, 1938 yılında erkekler için kumaş satışı amacıyla kurulmuştur. Üretime ilk kez 1965 yılında geçmiş; 1969 yılında ise Beyoğlu’nda ilk mağazasını açmıştır. Kiğılı, bugün Türkiye genelinde 67 ilde, 225 mağaza; yurt dışında Avusturya, Fransa, İran, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan ve Çin’de 28 mağaza ve satış noktasıyla hizmet vermektedir.

Her yaştan erkek için her gün en konforlu giyim deneyimi yaşatmayı amaçlayan Kiğılı, aralarında Yılın Perakende Kuruluşu, Yılın Teknoloji Uygulaması, Vitrin Tasarım Birincilik Ödülü, Müşteri Hizmetlerinde Üstün Başarı Ödülü, Alışveriş Merkezlerinde En Çok Tercih Edilen Erkek Giyim Markası, İnsana Saygı Ödülü’nün de olduğu pek çok ödüle layık görülmüştür.

www.kigili.com