MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

DİLEK HANİF

DİLEK HANİF

Designers

Dilek Hanif is true Turkish fashion pioneer who through her creative, brave and visionary personality has been able to translate her Anatolian cultural heritage into the world fashion scene.

She has build up from scratch a well respected brand through her perfectionist, principled and strong willed stance all the while managing to be a fashion designer, an entrepreneur, a cultural ambassador and even a mother at the same time.

She established her first brand, the Dilek Hanif Line, as early as 1990 and entered the international fashion world with her first Haute Couture fashion show in 2002 in the beautiful and historical setting of the Aya İrini Church in 2002. In 2003, she was awarded Woman Fashion Designer of the Year with he spring-summer collection where she used the traditional needle embroidered figures. Then in 2004, again with a spring-summer collection she became the first Turkish fashion designer to present a collection at the Paris Haute Couture Week thus becoming a true pioneer. Following 2004, her collection became an acclaimed regular fixture at the show every year. In 2011, with great entrepreneurial spirit, she decided to launch her ready-to-wear line under the brand “Dilek Hanif”. In addition to being an international Turkish brand in the world fashion industry she has managed to become a global brand with great market sales, unique selling points and high quality production capacity.

Dilek Hanif was able to design modern and feminine dresses through a synthesis her futuristic personal style and the rich cultural legacy of the Ottomans. By successfully combining, for each collection, her traditional approach with Haute Couture design and elegance Hanif added a new dimension to the Turkish woman fashion scene. Her designs, while emphasing and celebrating femininity, remain of a simple elegance, away from exaggeration and full of romanticism. The high quality fabrics used, the crafty and precise hand stitching and her relentless pursuit of perfection in each design resulted in each piece being receptioned as artwork masterpieces.

Dilek Hanif was able to capture such a harmony between the past and the modern that a certain quality of timelessness became inherent of her creations. Dilek is inspired mostly by venturing into the unknown but she carries with her a certain set of beliefs such as the necessity of being strong and independant as a woman, being disciplined and also transparent which always translates into her designs.

Dilek Hanif remains a regular patron of all social causes and historical, cultural movements while giving the most importance to the rights of women and children and also the conservation of the cultural values of her homeland.

Her ready to wear creations which always carry some undertones of her Haute Couture culture are preferred today by many world renowned celebrities, fashion icons and personalities. The Dilek Hanif brand is part of the elite household names in the world of Haute Couture and Dilek Hanif is considered a cultural ambassador of Turkey.

 

Yaratıcı, cesur ve vizyoner kişiliği ile Anadolu kültürünü dünya modasına taşıyan Dilek Hanif, Türk moda tarihinin öncü isimlerinden biridir.

Dilek Hanif, moda tasarımcısı ve girişimci kimliğinin yanı sıra, aynı zamanda kültür elçisi ve bir anne olarak, her detayda mükemmelliği arayan, değerlerine mutlak önem veren, güçlü duruşu ile saygın bir marka yaratmayı başardı. Yaratıcı kişiliğini, çalışkanlığı ile üretime, tutkusuyla da bir dünya markasına dönüştürdü.

İlk markası Dilek Hanif Line’ı 1990 yılında kurdu. Tarihi Aya İrini Kilisesi’nde 2002 yılında gerçekleştirdiği ilk Haute Couture defilesi ile dünya modasına adımını attı. 2003 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda yer verdiği geleneksel iğne oyası figürleri ona yılın en Başarılı Kadın Moda Tasarımcısı Ödülü’nü getirdi. 2004 İlkbahar-Yaz koleksiyonunu Paris Haute Couture Moda Haftasında sunarak, bu platformda koleksiyon gösteren ilk Türk moda tasarımcısı olarak öncülük etti. Bu başarıları takip eden her yıl Paris Haute Couture Haftasında dünya modasında ses getiren seçkin koleksiyonlarını sunmaya devam etti. 2011 yılında tasarımcı, Couture’deki yeteneğini girişimcilik ruhuyla birleştirerek hazır giyim markası “Dilek Hanif”e hayat verdi. Dünyaya açılan bir Türk markası olmanın yanı sıra uluslararası pazarda ulaştığı satış noktaları ve üretim gücüyle global ölçekte de ses getirdi.

Osmanlı’yı hayatının özünde gören Dilek Hanif, bu zengin kültüre bağlı kalarak geçmişle geleceği kendine özgü stili ile sentezleyerek çağdaş ve feminen bir çizgi yarattı. Geleneksel yaklaşımını Haute Couture tasarımlarla başarılı bir şekilde birleştiren Hanif, kadın giyimini şık bir zerafetle sunduğu koleksiyonlarıyla Türk modasına ve kadın stiline yepyeni bir boyut kattı. Kadınsı detayları yücelten ama yalın çizgisini koruyan, zarif, elegan ve romantik ruh halini destekleyen tasarımları, koleksiyonlarında kullandığı yüksek kalite kumaşlar ve el işlemelerinde mükemmelliği yakalayışı moda dünyasında birer sanat eseri olarak değer gördü.

En başta güçlü ve bağımsız bir kadın olmayı önemseyen, disipline ve şeffaflığa derinden inanan, hiç yapılmamışı denemeyi ilham verici bulan Dilek Hanif, zamansız tasarımlarıyla moda dünyasında sınırları zorlarken eskiyle yeniyi de büyük bir uyum içinde birleştirdi.

Kadına, çocuğa ve yaşadığı toprakların kültür değerlerine duyduğu güçlü duyguları sevgiyle kucaklayan Dilek Hanif, toplumsal duyarlılık projelerini her fırsatta destekleyerek yaşamda fark yaratılmasını ve tarihin korunmasını kuvvetle önemsemektedir.

Bugün Haute Couture tasarımları ve Couture kültürünün kendine has kodlarını taşıyan hazır giyim koleksiyonlarına ait parçaları, dünyaca ünlü isimler ve stil ikonları tarafından tercih edilen Dilek Hanif markası, tüm dünyaya yayılma ve moda devleri arasında yer alma başarısı ile Türkiye adını uluslararası arenada gururla temsil etmektedir.