MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

DERYA ACIKGOZ

DERYA ACIKGOZ

Designers

Derya Acikgoz was born in Belgium, in 1989. After studying marketing at KHLim – Diepenbeek, Belgium, she decided to pursue her dreams to work in the fashion industry. She then completed her education in fashion design at B Fashion Academy in Amsterdam. Fashion became her lifestyle and with frequent trips between Belgium and Turkey she started a fashion blog and became a fashion consultant for celebrities in Turkey.

With her passion for fashion and full energy, Derya introduces her first collection, “The Mirror” at the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul.

1988 Belçika doğumlu Derya Açıkgöz, Belçika’da KHLim – Diepenbeek’te Pazarlama okuduktan sonra, en büyük tutkusu moda üzerine yönelmeye karar verdi. Amsterdam’da B Fashion Academy’de Moda Tasarımı üzerine eğitimini tamamlayan Derya Açıkgöz, Türkiye – Belçika arasında sık seyahatleri ile modayı lifestyle haline getirip sosyal medyada aktif bir moda blog’u yazmaya ve ünlülere styling danışmanlığı vermeye başladı. Tüm enerjisi ve moda aşkıyla Derya Açıkgöz, 2015 yılında başladığı sıkı bir çalışmanın ardından ilk koleksiyonu “Mirror” ile, 2016 sonbahar-kış Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul bünyesinde modaseverlerin karşısına çıktı.