MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

CİHAN NACAR

CİHAN NACAR

Designers

32 year-old Cihan Nacar started his fashion studies by being accepted to Çukurova University Fine Arts Faculty Textile and Fashion Design program in 2002. Following his studies in Spain- Universidad Politecnica De Valencia, the designer started right away his Master’s degree in Marmara University Fine Arts Faculty Fashion Design program in 2006. Working as a design consultant for many leading swimwear brands of Turkey after winning the second prize in Project Runaway competition, Cihan Nacar founded his own brand called Cihan Nacar Beachwear in 2012.

 

1984 Doğumlu Cihan Nacar, moda eğitimine 2002 yılında Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve ModaTasarım bölümünü kazanarak başladı.

Eğitimini daha profesyonel bir alana taşıma arzusu ile 2004 – 2006 yılları arasında İSPANYA-Universidad Politecnica De Valencia’da eğitim alan tasarımcı, hemen ardından 2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Moda Tasarım bölümünde yüksek lisansa başladı.

Tasarımlarındaki çizgisi ve yarattığı cesur kadınla 2007 yılında Project Runway yarışmasında Türkiye 2. Si oldu. Türkiye’de ileri gelen bir çok mayo markasına tasarım danışmanlığı yaptı. 2012 yılında Cihan Nacar Beachwear adlı kendi markasını kuran tasarımcının, Türkiye genelinde bir çok mağazada ve yurtdışında satışı devam etmektir.