MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 20-24, 2017
title image

ÇİĞDEM AKIN

ÇİĞDEM AKIN

Designers

Born in Istanbul, Çiğdem Akın has been working as a professional fashion designer for years.

She started her professional career in 1988 in one of the Turkey’s leading fashion Company, and designed and/or created many of the Couture Brands.

She has started her journey in 2004, aiming to create and establish her own brand “Çiğdem Akın” as a globally recognized design trademark and since then, she has been attending well-recognized international fairs and exhibitions.

Along with her own “Çiğdem Akın” collections at her attelier, she gives consulting services to some of the leading fashion brands in the country.

Her gift with extraordinary cuts and fabulous color combinations at her creation stage lead to lead a trend of timeless pieces. They become seasonless and shapeless to cater a wide range of consumer needs as well as celebrities. . She also works as a costume designer for TV ads and shows.

Çiğdem Akın branded merchandise is sold in various designer boutiques around the globe mainly in Europe, Middle East and United States.

Her shows are mainly influenced by the stories she interprets trends with her philosophical outlook from books she has read and the places she has travelled.

So far, Çiğdem Akın has appeared in previous Mercedes Benz Fashion Week with  catwalk shows; “Magical Touches’’, ‘‘Equine’’, ‘‘the Island”, Dante’s “Inferno”, “Purgatorio”and “Paradiso”, “Gaia”, “Breath” and is going to appear at the coming catwalk show “Secret

 

İstanbul’da doğan Çiğdem Akın yıllardır moda sektöründe profesyonel tasarımcı olarak yer almaktadır.

Profesyonel çalışma hayatına 1988’de büyük türk tekstil şirketinde başlayan Çiğdem Akın, pek çok markanın kuruculuğunu ve yöneticiliğini yapmıştır.

2004 yılında kendi adıyla yarattığı markası “Çiğdem Akın”ı sınır ötesine taşıyarak bir dünya markasına doğru biçimlendirmek için tasarım yolculuğuna devam etmektedir .Bu süre içinde  yurt dışındaki seçkin fuarlara katılmaktadır.

Tasarımlarını yarattığı atölyesinde, “Çiğdem Akın” markası için çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda sektörün lider markalarına da tasarım desteği vermektedir.

Çiğdem Akın, genellikle koleksiyonu yaratma aşamasında sıra dışı kuplar kullanmaktadır.  Dolayısıyla kullandığı renkler ve kuplar zamansız bir trende öncülük etmektedir.  Çiğdem Akın tasarımları her sezon rahatlıkla kullanılabilecek parçalardır ve her bedene uygun bir stil sunmaktadır.

Çiğdem Akın markası Amerika, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkede tasarım butiklerinde satılmaktadır.

Çiğdem Akın Mercedes Benz Fashion Week’te bugüne kadar, “Sihirli Dokunuşlar”, “Equine”, “Ada”, “Inferno”, “Purgatorio”, “Paradiso”, “Gaia”, “Nefes” ve “Gizli Bahçe” isimlerinde 9 defile gerçekleştirmiştir.

Çiğdem Akın’ seyahat ettiği yerlerden ve okuduğu kitaplardan etkilenerek felsefi bakış açsıyla trendleri yorumlayarak oluşturduğu tasarımlarını hayata geçirmektedir. .Mercedes Benz Fashion Week’de bu güne kadar, ‘‘Sihirli Dokunuşlar’’, ‘‘Equine’’, ”Ada’’, Dante’ yi betimleyerek yaratmış olduğu üçleme “Inferno”, “Purgatorio” ve “Paradiso”, “Gaia” ve “Nefes” isimlerinde defileler gerçekleştirmiştir. Bu sezon da “Gizli Bahçe” yi moda severlere sunacaktır.