MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 27-30, 2018
title image

ÇİĞDEM AKIN

ÇİĞDEM AKIN

Designers

She started her long journey in 2004, aiming to create and establish her own brand “Çiğdem Akın” as a globally recognized design trademark.

She has been attending well-recognized international fairs and exhibitions ever since 2006.

Along with her own “Çiğdem Akın” collections, she continues to consult some of the leadingfashion brands in the country while designing costume for many artist, television movies and commercials.

Extraordinary cuts and fabulous color combinations lead her designs to become timelesspieces. They become seasonless and shapeless to cater to a wide range of consumer needs.

Çiğdem Akın branded merchandise is sold in various designer boutiques around the globe, mainly in Europe, Middle East America and England.

Çiğdem Akın exhibits her collection in every season in Mercedes Benz Fashion Week. So far she did ‘‘Sihirli Dokunuşlar’’, ‘‘Equine’’, ”Ada’’,, “Gaia”, ‘’ “Inferno”, “Purgatorio” ,“Paradiso”. ‘’Secret Garden’’, ‘’Breath’’, ‘’Something Stupid’’and ‘’0’N’dan’’ named catwalks which aroused interest for the audience.

In 2016, Çiğdem Akın was rewarded the best design brand award Luxury Lifestyle Awards.

 

2004 yılında kendi adıyla yarattığı markası “Çiğdem Akın”ı sınır ötesine taşıyarak bir dünya markasına doğru biçimlendirmek için tasarım yolculuğuna devam etmektedir.

2006 yılından itibaren yurt dışındaki seçkin fuarlara katılmaktadır.

Tasarımlarını yarattığı atölyesinde, “Çiğdem Akın” markası için, birçok sanatçıya,televizyon filmlerine ve reklamlara kostum tasarlarken aynı zamanda sektörün lider markalarına tasarım desteği vermektedir.

Çiğdem Akın, genellikle koleksiyonu yaratma aşamasında sıra dışı kuplar kullanmaktadır. Dolayısıyla kullandığı renkler ve kuplar zamansız bir trende öncülük etmektedir. Çiğdem Akın tasarımları her sezon rahatlıkla kullanılabilecek parçalardır ve her bedene uygun bir stil sunmaktadır.

Çiğdem Akın markası Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Ingiltere başta olmak üzere birçok ülkenin önde gelen tasarım butiklerinde satılmaktadır.

Çiğdem Akın Mercedes Benz Fashion Week’te her sezon koleksiyonunu sergilemektedir. Bugüne kadar ‘‘Sihirli Dokunuşlar’’, ‘‘Equine’’, ”Ada’’,, “Gaia”, ‘’ “Inferno”, “Purgatorio” ,“Paradiso”, ‘’Secret Garden’’, ‘’Breath’’, ‘’Something Stupid’’ ve ‘’0’N’dan’’ isimli ilgi toplayan defileler gerçekleştirmiştir.

Ciğdem Akın 2016’da Luxury Lifestyle en iyi tasarım markası ödülüne layık görülmüştür.