MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

ÇİĞDEM AKIN

ÇİĞDEM AKIN

Designers

Born in 1970, Cigdem Akın started her career as a designer in 1988 in VAKKO. One of Turkey’s leading fashion houses. While being there she designed and created many of the Vakko Couture Brands.However in 2004 she aimed to create more and therefore established her own brand “Cigdem Akın”, and was quickly recognized as a global design trademark.

She started a long journey in 2004, attending well recognized international fairs as well as participating at Mercedes Benz Fashion Week each season. Along with her collections, she continues to consult and design for other leading fashion brands aswell as for artists, television movies and commercials.

A Cigdem Akin piece is a silhouette that gets more exiting by clashing materials such as; silk, canvas, poplin, crepe even knitwear. The ability to visualize and think outside the box is how the Cigdem Akin company was built.  Extraordinary cuts and fabulous colour combinations lead her designs to become timeless pieces. They become seasonless and shapeless to cater to a wide range of consumer needs. She creates collection thinking about what women need and wants, what can be created to make women feel different yet strong and beautiful.

What makes someone ‘unique’ is a question she asks herself every time she creates. Because of this Cigdem Akın, branded merchandise is sold in various designer boutiques around the globe such as Europe, Middle East, and America. İn 2006 she also won the Luxury Lifestyle Award for her work and was known as National Brand of Turkey.

So far, Cigdem Akın has appeared in previous Mercedes Benz Fashion Week with seven catwalk shows; “Magical Touches’’, ‘‘Equine’’, ‘‘the Island”, “Inferno”, “Purgatorio”, “Paradiso” and ” İstila».

 

2004 yılında kendi adıyla yarattığı markası “Çiğdem Akın”ı sınır ötesine taşıyarak bir dünya markasına doğru biçimlendirmek için tasarım yolculuğuna devam etmektedir.

2006 yılından itibaren yurt dışındaki seçkin fuarlara katılıp Turkiyeyi yüksek seviyede temsil etmektedir.

Tasarımlarını yarattığı atölyesinde, “Çiğdem Akın” markası için, birçok sanatçıya,televizyon filmlerine ve reklamlara kostüm tasarlarken aynı zamanda sektörün lider markalarına tasarım desteği vermektedir. Bir Cigdem Akin tasarımı farklı malzemelerin bir araya gelmesiyle değişik bir siluet olarak ortaya çıkar. Cigdem Akın sürekli alışılmışın dışında düşünen bir tasarımcıdır.

Çiğdem Akın, genellikle koleksiyonu yaratma aşamasında sıra dışı kuplar kullanmaktadır. Dolayısıyla kullandığı renkler ve kuplar zamansız bir trende öncülük etmektedir. Çiğdem Akın tasarımları her sezon rahatlıkla kullanılabilecek parçalardır ve her bedene uygun bir stil sunmaktadır. O nedenle Çiğdem Akın markası Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Ingiltere başta olmak üzere birçok ülkenin önde gelen tasarım butiklerinde satılmaktadır. Ayni zamanda Çiğdem Akın 2016’da Luxury Lifestyle en iyi tasarım markası ödülüne layık görülmüştür ve yaptıgı çalısmalar «National Brand of Turkey» olarak tanıtılmıştır.

Çiğdem Akın Mercedes Benz Fashion Week’te her sezon koleksiyonunu sergilemektedir. Bugüne kadar ‘‘Sihirli Dokunuşlar’’, ‘‘Equine’’, ”Ada’’,, “Gaia”, ‘’ “Inferno”, “Purgatorio” ,“Paradiso”, ‘’Secret Garden’’, ‘’Breath’’, ‘’Something Stupid’’ , ’’0’N’dan’’  ve Istila isimli ilgi toplayan defileler gerçekleştirmiştir.