MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

BURÇE BEKREK

BURÇE BEKREK

Designers

1983 yılında İstanbul’da doğan Burçe Bekrek, 2005 senesinde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Ve Moda Tasarımı bölümünden dereceyle mezun oldu.
Mezun olur olmaz Istituto Marangoni’de “Image Consultancy” eğitimine başlayan Burçe Bekrek, İtalya’da kalmaya karar verdi ve Istituto Marangoni’de “Fashion Styling” master programına başladı. Istituto Marangoni’de okuduğu dönem boyunca “Dsquared2” ve “D&G” gibi markalarla projelerde çalışma imkanı bulan Burçe Bekrek, aynı sene Creative Director Luca Bacelli önderliğinde hazırladığı “Shadow Matter” adlı projesiyle “D&G” markasının Istituto Marangoni master öğrencileri için açmış olduğu styling yarışmasını kazandı.

Istituto Marangoni’den dereceyle mezun olan Burçe Bekrek 2007 senesinde İstanbul’a dönerek aile şirketi olan Burçe Tekstil’de uzun seneler freelance olarak yürüteceği “Trend&Concept Advisor” görevine başladı. Aynı dönem “Commercial Stylist & Fashion Designer” olarak Türkiye’nin önde gelen bir denim firması ile çalışmaya başladı. Hazırladığı koleksiyonların yanı sıra marka için Ogilvy önderliğinde hazırlanan reklam kampanyalarının stylingi ve markanın defilelerinin stylinglerine imza attı.

2008 yılında, Fashion Tv Türkiye’nin düzenlediği FTV Moda Ödüllerinde “En iyi Gelecek Vaat Eden Moda Tasarımcısı” ödülünü alan Burçe Bekrek aynı sene Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde akademik kariyerine başladı ve Türkiye’de ilk defa bir üniversitede “Fashion Styling” dersini açıp, bu dersleri vermek üzere Öğretim Görevlisi oldu. Aynı zamanda Italya Istituto Marangoni IMFT Training Programını başarıyla bitirip Marangoni eğitim kadrosuna giren ilk Türk tasarımcı olmayı başardı. Halen Yeditepe Üniversitesinde İtalyanca Sanat ve Tasarım bölümünde proje derslerini ve Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde ise Fashion Styling ve Hazır Giyim Diploma Projesi derslerini yürütmektedir.

Kendi markası olan “Burçe Bekrek”i kurana dek 2001 senesinden beri aktif olarak gerek tam zamanlı gerekse yarı zamanlı çalışan Burçe Bekrek, Porsche, Audi ve Bentley markalarına kurumsal giysi tasarımları hazırladı ve sahne dekorları ve kostüm tasarımına da duyduğu ilgi nedeniyle pek çok tiyatro oyunu için kostüm ve aksesuar tasarımı yaptı.
Aralık 2010’da “Burçe Bekrek” adıyla kendi markasını kurdu ve halen Nişantaşı’nda bulunan mağazasını açtı. Türkiye’de o dönemde çok fazla genç marka tarafından yapılmayan Pret-a-Porter koleksiyonu “Intro/Versa Fall 2011” ile çok ses getirdi. İlk koleksiyonu ile ELLE STYLE AWARDS Türkiye’de ‘En stil genç tasarımcı’ kategorisinde aday gösterildi. Avrupa Birliği tarafından yapılan bir proje dolayısıyla ilk koleksiyonunun defilesini İstanbul Hollanda Konsolosluğunda özel bir davetle gerçekleştirdi. 2013 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Berlin’de bir defile ile tanıtan Bekrek, 2010 senesinden bu yana Premiere Berlin, ZipZone Paris, Paris Sur Mode ve Who’s Next Paris ve Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul‘ da koleksiyonlarını sunuyor.

Markanın kurulduğu ilk günden bugüne yalınlık, kusursuz kalıp ve yüksek kalitede fonksiyonelliğe odaklanan modern tasarımlar ve silüetler yaratan Burçe Bekrek iç içe girmiş köşe hatlı kalıpları ve her koleksiyonda farklı bir dokuya bürünen örme bant detayları ile kendine özgün bir imza geliştirdi.
Sadelik, sakin fakat keskin silüetler, minimalizm doğrultusunda planlanmış akıllı multi-fonksiyonellik Burçe Bekrek’in tasarımlarının çekirdek temelini oluşturuyor. Burçe Bekrek, bir giyside basit bir dokuya odaklanıp, onu dikkat çekici ayrıntılar ile rafine ediyor. Bekrek için tasarımlarının giyilebilir ve zamansız olması büyük önem taşıyor, zira koleksiyonlarının modern, sofistike, şehirli, entellektüel seviyesi yüksek, farkındalığı olan kadınların yaşam stillerini tamamlamasını hedefliyor. 2013 yılında ‘Fashion Incube Istanbul’ projesine dahil olan Burçe Bekrek, CFE LONDON’da dünyanın önde gelen danışmanlarından kurumsal danışmanlıklar aldı.

Tasarımcı bugüne kadar sektörün önde gelen markalarıyla işbirliklerinde bulundu. Bilsar markası için Bils Burçe Bekrek adında, Bilstore’da satışa sunulan bir beyaz gömlek koleksiyonu hazırladı. Papia markası için ‘Moda’nın Başkentleri’ adında dekor havlu serisini tasarladı. Ve geçtiğimiz yıl Enza Home markasının ‘Enza Home Book’ projesinde bir moda tasarımcısı gözüyle Enza Home koleksiyonuna tasarladığı mekanlarda, imzası haline gelen detayları mobilya kumaş tasarımlarına yansıtarak, ürün tasarımları yaptı.

2014 senesinde Istituto Marangoni tarafından hazırlanan Talents of Istituto Marangoni kitabında yer alan iki Türk tasarımcıdan biri oldu.

Born in Istanbul (1983), Burce Bekrek graduated from Istanbul’s Marmara University (2005) –  Faculty of Fine Arts, Textile and Fashion Design with an honors degree.

Bekrek then went on to relocate to Italy to study the Image Consultancy at Istituto Marangoni, Milan.

Later deciding to stay on at Istituto Marangoni to follow a masters program in Fashion Styling. Meanwhile, she worked at the projects for D&G and Dsquared2. Upon completion of the Master of Fashion Styling, with honors, she moved back to her hometown of Istanbul to take up the role of trend and concept advisor – working alongside her father at “Burce Textile”, a family-owned textile company.

Meanwhile she has worked as designer and as commercial stylist for a leading denim company again, based in Istanbul. As a freelancer, her commercial fashion designs were used by major brands such as Porsche, Audi and Bentley – for the AutoShow fair.

In 2008, Burce received Fashion TV Turkey’s “Most Promising Fashion Designer” award and started to work as an Instructor at Yeditepe University Faculty of Fine Arts, Fashion and Textile Design Department. Bekrek has been teaching “Fashion Styling” since 2008 and in 2012 she also started to teach at “Italian Art and Design” department. In 2014, she became the instructor of Fashion Design / Ready-To-Wear Graduation Project Lecture.

In December 2010, Bekrek established her own brand “Burce Bekrek” and launched the first collection “Intro/Versa Fall 2011” at her flagship store in Nisantasi, Istanbul. The first Burce Bekrek Store is nestled in a discrete courtyard in the heart of the prestigious Istanbul shopping district, at Abdi Ipekci Street, Nisantasi. Designed by Superstudio’s architect Sedef Kirdok and Burce Bekrek , the space is an expression of Burce Bekrek’s personal aesthetic with an eclectic style,raw materials and intimate spaces.

With her first collection, she has shown at a Runway Project which has been organized in Netherlands Consulate General in Istanbul, Turkey. And she has also been nominated in the Elle Style Awards Turkey for the Young Designer section.

Bekrek showcased her “Interleave- Spring Summer 2013” collection at MERCEDES-BENZ FASHION WEEK BERLIN. And with her “Causalità.8- Fall Winter 2013” collection she attended ZipZone Trade Show during Paris Fashion Week. Since the first season she showcased her collections at the trade shows like Premiere Berlin, Paris Sur Mode, Who’s Next Paris and Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul.

Within four years she developed an unique signature style for modern designs with a focus on clean cuts, excellent fit and high quality fabrics. Serenity and minimalism are the core foundation throughout Burce Bekrek´s design process. She is focussing on the simple pattern of a garment and is refining it with her remarkable details. By designing unique, functional, tailored and high quality pieces of clothing she aims to create an outstanding yet simplistic look. The wearability of her outfits are an important purpose for Burce Bekrek as she wants her collections to accommodate the lifestyle of the women wearing them.

The band details which are the signatures of the brand vary in each collection in different sculptural and architectural way.

In 2013, Burce Bekrek became a part of  ‘Fashion Incube Istanbul’ project and she got consultancy from CFE LONDON. She also showcased her Spring Summer 2014 collection at PARIS SUR MODE during Paris Fashion Week and MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL. In 2014 she was one of the two Turkish designers who had been published in ‘Istituto Marangoni Talent Book’ .

The designer made several collaborations with brands both from fashion sector and also FMCG sector. She designed a “White Shirt Line” for the famous multilabel brands store “BILSTORE” under the name of “BURCE BEKREK for BILS”. For Papia brand she designed the decor towel series called ‘Fashion Capital’. Lastly for Enza Home Furniture Brand she designed living areas for their ENZA HOME BOOK Project. As a fashion designer she also designed fabric collection and product designs for the spaces she created for Enza Home Book.

Vision.

“Burce Bekrek” is a modern brand, which offers streamlined, wearable designs with a focus on clean-cut, immaculate fit and quality. By designing unique, multi-purpose, functional, tailored and high quality clothes, “Burce Bekrek” aims to create a perceptional lifestyle.

The brand focuses on designing individual pieces that create unique styles to form the coolest wardrobes.

“Burce Bekrek showed a minimalist collection in white and nüde, integrating cutouts and transparency into the silhouettes.” Style.com

“Limon, bej, pembe ve ekrudan olusan pastel renk paleti, minimalist tavrı,maskülen tasarımlarını yumusatan romantik detaylar ve artık imzası haline gelen bantları hemen göze çarpan noktalar. Burçe’nin Alman basınında “The new little white dress” olarak tanımlanan kaban kombinli beyaz elbisesi de, serinin bir diger agır topu oluyor.” Vogue Turkey

 

BURÇE BEREK konzentriert sich in ihrer Kollektion auf ausdrucksstarke und gleichzeitig feingeschliffene Schnitte. Diese stellen den Kern ihrer minimalistischen und klaren Linie dar. Der reduzierten Farbpalette, bestehend aus Hellrosa, Hellgrau und einem feinen Puderton, ist es zu verdanken, dass Bereks hohe Qualität in ihr Schneiderhandwerk deutlich im Mittelpunkt steht. Weiche Blousons mit Bündchen an Arm und Hüfte oder Blazer mit strengen, geraden Schultern zeigen eine raffinierte Lochoptik.” Superior Mag

“Die zweite Kollektion, die im Rahmen von Istanbul Next präsentiert wurde, war die von Burçe Bekrek. Hier wurde neutrales Nude mit sanftem Weiß, Gelb und Mint gepaart, was zu einer zarten Farbkomposition führte. Am Spannendsten waren hier die Cuts etwas anderer Art, bei denen feine Lamellen entstanden, die sich zu drehen schienen. Egal ob auf Blousons, Kleidern oder den Rückenpartien von Jackets – überall fand sich dieses Element wieder, das bei klassischen Schnitten für das gewisse Etwas sorgte.” Lesmads.com