MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / March 19-22, 2019
title image

BELMA ÖZDEMİR

BELMA ÖZDEMİR

Designers

Belma Özdemir was born in Istanbul in 1967. She graduated from Textile Design department of University of Marmara Fine Arts Faculty in 1989. She also had an MA degree from the same department where she has been teaching part time since 2010

Özdemir is working in fashion for various household brands like Boyner Grup – Limon Company, Bessini, Derishow, Vizyon Deri –VSP and most recently BAQA. She won the grand prize in 1997’s Beymen Academia Fashion Designer

Awards.

Özdemir is also known for Turkey’s 2003 Eurovision Song Contest winner Sertab Erener’s Eurovision stage costumes. Turkish singer and songwriter Nil Karaibrahimgil’s stage and video costumes, director Caner Alper and Mehmet Binay’s 2011 movie Zenne’s belly dancer costumes and lately Argande’s winter and summer 2015 collections which is a social responsibility project that gives job opportunities for the women in south eastern region of Turkey.

Belma Özdemir’s collections that were presented at Mercedes Benz Fashion Week İstanbul are now on sale at Gizia Gate store.

Belma Özdemir is a member on Board of Directors of Turkish Fashion Designers Association.

Özdemir’s designs underline the hidden references of the form, which she calls a neverending and surprising journey where you look for the unknown within the familiar forms of design.

 

İstanbul doğumlu Belma Özdemir, 1989 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Ana Sanat Dalı Giyim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu ve yüksek lisans eğitimini de yine bu bölümde tamamladı. Özdemir halen bu bölümde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak eğitim vermekte.

Özdemir, iş hayatına atıldığı 1993 yılından bu yana tasarımcı kimliğini Boyner Grup – Limon Company, Bessini, Derishow, Vizyon Deri – VSP ve BAQA gibi markaların yanı sıra pek çok farklı işbirlikleri içerisinde de yer alarak değerlendirdi.

1997 yılında katıldığı Beymen Academia yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

Kendi ismi altında kurduğu markasının temellerini Ekim 2013’de atan Belma Özdemir aynı zamanda reklam, film, klip ve sahne kostümleri de hazırlıyor.  Özdemir’in çalışmaları arasında 2003 yılında Türkiye’ye birinciliği getiren Sertab Erener’in Eurovizyon sahne kostümleri, Nil Karaibrahimgil’in sahne ve klip kostümleri, 2011 yılında vizyona giren Caner Alper & Mehmet Binay imzalı Zenne filminin kostümleri, Esin Maraşlıoğlu’nun Designloft adlı projesi, Argande’nin Güneydoğu Anadolu’daki kadınlara çalışma olanağı sağlayan sosyal sorumluluk projesinin ise “Argande by Belma Özdemir” imzasıyla 2015 yaz ve kış koleksiyonlarını hazırlamak da bulunuyor.

Koleksiyonları şu an Gizia Gate’te mağazasında satışa sunuluyor.

Moda Tasarımcıları Derneği Yönetim Kurulunda ,derneğin misyonu çerçevesinde görev almaktadır.

Özdemir koleksiyonlarını; formlarında tasarımların içerdiği gizli referansların altını çizmek istediği; bilinenin içinde bilinmeyenin arandığı, sonsuz ve sürprizli bir yolculuk olarak tanımlıyor.