MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / September 11-14, 2018
title image

ASLIALEV

ASLIALEV

Designers

ASLIALEV is a Turkish fashion brand founded by ASLI DOĞAN and ALEV BORANÇILI in 2010. Following her graduation from ISTITUTO MARANGONI MILAN, Aslı Doğan returned to İstanbul and had various design and styling experiences. In 2010 they started their atelier with Alev Borançılı who has a degree at Business Administration.  ASLIALEV provides custom, made to measure designs at their atelier and launches ready to wear collections at designer shops in İstanbul, Bursa, Adana and also at designer shopping websites.  Making designs for commercial brands and production companies, ASLIALEV worked with Porche, Lamborghini, Bentley, Audi, Skoda, Seat and colloborate with many TV and movie stars, providing custom designs for them.

Esthetics, and feminity come out at ASLIALEV designs and they reflect the style of an elegant and feminine woman who is also strong and self-confident.  Rectangular lines, cuts and asymmetry are the signature elements of their designs.

ASLIALEV targets to present their collections to international markets in near future.

 

ASLIALEV markası Aslı Doğan ve Alev Borançılı kardeşlerin ortaklığı ile kuruldu. MILANO ISTITUTO MARANGONI’de moda eğitimini tamamlayan ASLI DOĞAN , İstanbul’a döndükten sonra tasarım ve styling alanında çeşitli iş tecrübelerinden sonra işletme eğitimi alan Alev Borançılı ile birlikte ilk atölyesini 2010 yılında açtı. Atölyenin kuruluşundan bugüne, özel tasarım hizmeti veren ASLIALEV, kendi markası adı altında ürettiği hazır giyim koleksiyonlarını; İstanbul, Bursa ve Adana’da tasarımcı mağazalarında ve online alışveriş sitelerinde satışa sunuyor.

Kurumsal firmalara ve yapım şirketlerine de tasarım hizmeti veren ASLIALEV; Porche, Lamborghini, Bentley, Audi, Skoda, Seat firmaları için özel tasarımlar yaptı ve pek çok tv-sinema yıldızı ile çalışarak onlara özel tasarımlar hazırlıyor.

ASLIALEV tasarımlarında estetik ve feminenlik ön plana çıkıyor, zarif, feminen ve bir o kadar da güçlü ve kendine güvenen kadının çizgisini yansıtıyor. Köşeli çizgiler, kesikler ve asimetri  imzaları haline gelen tasarım elemanları.

ASLIALEV koleksiyonlarıyla yakın zamanda yurtdışı pazarlara açılmayı hedefliyor.