MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / September 11-14, 2018
title image

AFFFAIR

AFFFAIR

Designers

About AFFFAIR

Afffair is a Turkish brand with a global vision and touch, born from the “Contemporary Classic” inspiration of two talented designers; Azerbaijani Rufat Ismayil – former top model and garment producer.

The brand is based in Istanbul, a cosmopolitan city that conveys a melting pot

of inspirations on the crossroads between East and West. Afffair masters the art of assembling all of these creative impulses and translating them in the definition of a unique DNA that evolves into a modern, distinctive, and fresh “dandyesque” style.

 

The Collection is extremely comfortable, giving the man that wears it freedom

of movement yet timeless elegance. Afffair is inspired by a man with a great sense of sophistication. He is a modern Dandy and a charismatic figure who naturally attracts attention by his strong character and enigmatic personality. He likes to reflect his style in every aspect of his life, from the sporty to the sartorial looks.

Afffair comes from an apparel and leather production heritage. This valuable experience and vertical capabilities allow the brand to control the value chain from the creative process, design and production development of new and innovative materials, allowing them to create a “state of the art” garment that will become an instant object of desire.

 

Global bir vizyona ve dokunuşa sahip bir Türk markası olan Affair, daha once mankenlik yapmış olan ve aynı zamanda giysi üreten iki yetenekli tasarımcı; Azerbeycanlı Rufat Ismayil’in “Modern Klasik”ten aldığı ilhamdan doğmuştur.

 

Markanın temeli, İstanbul’a dayanmaktadır. İstanbul, Doğu ve Batı’nın kesiştiği yerlerde çeşitli ilhamları buluşturan kozmopolit bir şehirdir. Affair, bütün bu yaratıcı güçleri bir araya getirme ve onları modern, farklı ve yeni bir “dandyesque” tarza dönüştüren eşsiz bir DNA’ya çevirme sanatında uzmanlaşmıştır.

 

Koleksiyon, insana hareket özgürlüğü hissi veren ama bir o kadar da sonsuz bir zarifliğe sahip olan oldukça rahat parçalardan oluşmaktadır. Affair, iyi bir zevke sahip olan bir adamdan esinlenmiştir. Bu adam, güçlü karakteri ve gizemli kişiliği ile dikkatlari kolayca üzerine çekebilen, modern ve karizmatik bir Dandy. Spordan tutun terziliğe kadar hayatının her alanında tarzını yansıtmayı çok sever.

Affair, giysi ve deri üretim mirasından gelmektedir. Bu değerli tecrübe ve her türlü iş alanını kapsayan yetenekler, markanın değer zincirini, yani yeni ve yenilikçi materyallerin yaratıcı sürecini, tasarım ve üretim gelişimini kontrol etmesini sağlamaktadır. Bu da onlara bir arzu nesnesi haline gelen “en gelişmiş” giyim tarzını yaratmalarını mümkün kılmaktadır.