MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL / September 11-14, 2018
title image

5TH POSITION

5TH posıtıon

Designers

İstanbul çıkışlı 5thposıtıon 2014 yılında buse uğur tarafından kuruldu. Dans kariyeri boyunca kendi dans mayolarını tasarlayan buse, bunları plajlarda da kullanıyordu. Yalın ve güçlü bu tasarımlar insanların dikkatini çekti ve marka fikri bu şekilde doğmuş oldu.

2015 yılında Ezgi bozkurt’un tasarımcı ve ortak olarak katılımıyla marka bugünkü şeklini almış oldu. Ortaklıklarının ilk ürünü 2015 sezonunu MBFWI kapsamında bir defile ile lanse eden ikilinin ürünleri şu an itibariyle Türkiye dışında, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde de alıcılarına ulaşmakta.

Buse Uğur 1987’de Istanbul’da doğru. 4 yaşında bale eğitimine başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Modern Dans bölümünden mezun oldu. 2014 yılına kadar dans eğitmeni ve koreograf olarak çeşitli okullar ve projelerde yer aldı. 2014 yılında çocukluğundan beri kendi dans mayolarını tasarlayarak başladığı bu hayalini gerçeğe dönüştürdü ve 5thposition’ı kurdu.

 

Ezgi Bozkurt, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı’ndan mezun oldu ardında İTÜ ve SUPSI’de Uluslararası İç Mimari masterı yaptı. 2013 yılına kadar Türkiye önde gelen tasarım ofislerinde tasarımcı olarak çalıştı; 2013’te ise disiplinlerarası tasarım ofisi Co-made’in kurucuları arasında yer aldı. Bunlara eş zamanlı olarak 2008’den beri profesyonel olarak modelik yapan Ezgi Bozkurt, 2014 yılının sonunda Buse Uğur’a katıldı ve 5thposition’ın tasarımcı ve ortaklarından biri oldu.